Matyášův chrám je pro mě jeden z nejzajímavějších kostelů, co jsem zatím viděl. Fascinují mě jeho sametové stěny a kontrastní barevná střecha. V tomto článku bych se rád zaměřil na tento úchvatný chrám, řekl vám kde se nachází, jak se k němu dostat, jaké je tam vstupné a následně si řekneme něco o jeho historii.
Ještě než ale začneme, tento chrám se oficiálně nazývá Kostel Nanebevztetí Panny Marie, ale místní mu říkají právě Matyášův chrám neboli Mátyás templom v maďarštině.
Poloha Matyášova chrámu
Chrám se leží na hoře Gellért v oblasti starého Budína u Budínského hradu, o kterém jsem se rozepsal minule. Zároveň leží jen pár kroků od Rybářské bašty, kterou taktéž doporučuji navštívit. Jedná se o celkem zajímavé dílo, kde se dělají pěkné fotky. ?
Jak se dostat k Matyášovu chrámu
Tak jak jsem zmiňoval již v předchozích článcích, k této majestátní stavbě se můžete dostat buď pěšky od řeky Dunaje po překročení Řetězového mostu – Széchenyi Lánchíd, kde cesta vede do velmi prudkého kopce, nebo pomocí historické lanovky Budavári Sikló. Lanovkou to trvá nahoru zhruba 90 sekund a zastávka je hned pod kopcem – měli byste ji vidět z dálky.
V neposlední řadě můžete využít služeb MHD, kde autobusy jezdí v pravidelných intervalech. Stačí nasednout na autobus 16, 16A nebo 116 a vystoupit na zastávce Szentháromság tér. Zde máte odkaz na mapy. Kdyby se spoje náhodou změnily, tak mi dejte prosím vědět, ať to v článku upravím. ?
Vstupné do Matyášova chrámu
Do areálu můžete zdarma a kdykoliv, to už ale bohužel neplatí pro samotný vstup do chrámu, který je velmi žádaný. Vstupné se dělí na dvě kategorie, respektive tři. Můžete si koupit vstupenku na věž, která má okolo 78 metrů, což vám naskytne naprosto dokonalý výhled na celou Budapešť. Nebo si můžete koupit vstupenku jen do chrámu či kombinovanou vstupenku na obojí.
Když jsem byl v Maďarsku naposledy, vstupenky se pohybovaly okolo 2000 (HUF), což je okolo 130 Kč na jednotlivé vstupy – na věž i do kostela. Kombinovaná pak vycházela okolo 4000 (HUF).
Vstupenky lze koupit online i na místě, ovšem když jsem tam byl naposledy, byla tam fakt hromada lidí, čili určitě doporučuji si vstupenky koupit předem online. Nestane se vám tak, že by bylo vyprodáno.
A že jsem kámoš, tak to nemusíte nikde hledat. Lístky si můžete koupit zde na oficiálním webu.
Otevírací doba Matyášova chrámu
Otevírací doba je klasiky od 09:00 – 17:00, tak jako tomu je například i u vyhlídky na Rybářské baště. Můžete se tak rozhodnout, zda půjdete na vyhlídku tuto nebo na baště. Dejte mi pak do komentáře schválně vědět, co jste si vybrali.
Jediné omezení může být jen v neděli a v pondělí, jelikož v kostele probíhají náboženské akce. Nemusíte mít ale myslím strach, kostel by neměl být celý uzavřený, jen je příval turistů lehce korigován. Opět více informací naleznete na webu výše, který jsem zmiňoval.
Doplňující info pro turisty
Při návštěvě chrámu dbejte na zákaz kouření a pití alkoholu uvnitř. Zároveň je zakázáno dovnitř vodit psy. Fotografovat v interiéru můžete, ale pakliže zavítáte i do muzea v prvním patře, tak zde je už zákaz focení, tak na to bacha.
Historie Matyášova chrámu
Historie Matyášova chrámu sahá až do 13. století, kdy na místě dnešního chrámu stála první dřevěná modlitebna. Nicméně současný chrám byl postaven až v 14. století, kde v letech 1350 až 1365 byla započata výstavba kostela v rámci rozšiřování Budínského hradu. Jeho původní název byl, jak jsem zmínil výše, „Kostel Panny Marie“ a sloužil jako náboženské centrum pro obyvatele hradu.
Následně Matyášův chrám získal své jméno po králi Matyášovi (Matyáš Korvín), což byl jeden z nejvýznamnějších maďarských panovníků. Král Matyáš byl korunován právě v této stavbě, což z něj činí symbol královské moci a maďarského dědictví. Dokonce jsou svědectví, že se zde Matyáš Korvín dvakrát oženil. Chrám také sloužil jako místo korunovace několika dalších maďarských králů.
Během historie byl chrám několikrát poničen a obnoven, což z něj činí svědka mnoha významných událostí maďarské historie. Například během turecké okupace byl chrám přeměněn na mešitu, kde veškeré vybavení bylo převezeno do Pressburgu, dnes námi známé Bratislavy. Později byl znovu obnoven po osvobození Budapešti od Turků. Další velkou ránu dostal chrám během Druhé světové války, kde byl následně opět zrekonstruován do své původní podoby.
Dnes je Matyášův chrám nejen náboženskou svatyní, ale také historickou a kulturní atrakcí. Slouží jako sídlo maďarského arcibiskupa a je otevřen veřejnosti k návštěvě. Chrám je oblíbeným místem pro svatby, koncerty a také domovem pro mnoho kulturních akcí a výstav. Turisté a věřící mohou prozkoumat jeho nádherný interiér a vychutnat si úchvatný výhled z Matyášovy věže.
Věděli jste, že nejvýznamnější přestavbu provedl v roce 1896 architekt Frigyes Schulek, který se podílel i na Rybářské baště?
Architektura
Jelikož byl chrám několikrát zničen a zase obnoven, tak zahrnuje prvky hned několika architektonických slohů. Najdeme zde prvky gotiky, renesance a baroka.
Gotický základ
Původní Kostel Panny Marie, který stál na místě dnešního Matyášova chrámu, byl postaven v gotickém slohu. Tento gotický základ lze stále vidět v některých částech chrámu, jako je vstupní portál a některé části interiéru. Gotická architektura je charakteristická štíhlými sloupy, oblouky a detailním kamenným vyřezáváním. Gotický sloh poskytuje chrámu elegantní a vznešený vzhled.
Renesanční přestavba
Během 16. století, kdy bylo Maďarsko pod vlivem Habsburské monarchie, prošel Matyášův chrám významnou renesanční přestavbou. Tato proměna přinesla některé charakteristické renesanční prvky do chrámu, jako jsou okenní výklenky, balkony a vázy.
Barokní doplnění
V 18. století prošel Matyášův chrám další významnou proměnou, tentokrát v barokním slohu. Během tohoto období byly přidány některé barokní prvky, včetně nástropních fresek a bohatě zdobeného hlavního oltáře. Barokní architektura je známá svou bohatostí a dekorativností, což je na první pohled patrné i v Matyášově chrámu.
Současný vzhled
Dnešní podoba Matyášova chrámu nese v sobě prvky všech tří slohů. Jedná se o velmi harmonickou kombinaci architektonických slohů, což dodává chrámu jeho jedinečný a působivý vzhled. Interiér chrámu je také bohatě zdoben freskami, sochami a nástropními malbami – ocení všichni, kdo mají rádi velmi zdobené barokní stavby.
Závěrem
Matyášův chrám vám určitě doporučuji navštívit. Pevně věřím, že se vám bude líbit stejně tak, jako mně. Ono když už budete v Budapešti, tak se stejně pravdepodobně půjdete podívat na Parlament, od kterého je Budínský hrad spolu s Maty chrámem a baštou, co by kamenem dohodil. Nyní vám už jen popřeji hezké počasí a hurá na výlet.
Často kladené otázky
Platí se do Matyášova chrámu vstupné?
Vstupenky do chrámu se pohybují okolo 2000 (HUF) na jednotlivé vstupy – na věž i do kostela. Kombinovaná vychází okolo 4000 (HUF).
Jak se k chrámu dostanu?
Můžete využít MHD – zastávka Szentháromság tér, nebo lanovku Budavári Sikló pod kopcem. Zároveň tam lze dojít i pěšky.