Maďarský parlament – Országház v Budapešti

0 komentářů

Pokud jste navštívili nebo teprve plánujete navštívit Budapešť, tak si jistě dáme za pravdu, že Budapešťský parlament neboli maďarsky Országház je jedna z nejhonosnějších budov, co se týče této architektury. Dle mého názoru horko těžko najdete větší a zajímavější parlamentní budovu a že jsem jich pár už viděl.

V tomto článku bych vám rád přiblížil kde tuto stavbu najdete, zda se platí nějaké vstupné na prohlídku, jaká je otevírací doba a pak, jak je u mě zvykem, i něco málo o historii. No a jelikož jste (hádám) cestovatel/ka, tak začneme tím, co vás asi nejvíce zajímá.

Poloha Maďarského parlamentu

S jistotou mohu říci, že jen horko těžko tuto stavbu přehlédnete při procházení Budapešti. Najdete ji na břehu Dunaje naproti Budínskému hradu, o kterém jsem se rozepsal v předchozím článku. K parlamentu můžete celkem v klidu dojít pěšky z centra, kde se po cestě můžete kochat pěkných ulic a dalších zajímavých budov. Případně můžete využít i MHD, kde stačí nasednout na metro M2, tramvaj č. 2, 2M, na autobus 15 či 115 nebo trolejbus 70 a 78. Vystupte pak na zastávce Kossuth Lajos tér.

Vstupné na prohlídku Maďarského parlamentu

Osobně jsem uvnitř nebyl, což mi nyní přijde jako škoda. Nebojte ale, informace ohledně vstupného a prohlídky jsem pro vás zjistil. Vstupenky stojí 3500 HUF, pro studenty 1900 HUF,  a lze je zakoupit buď na místě nebo online, což bych vám osobně doporučil. Když jsem byl naposledy v Budapešti, tak tam bylo fakt mraky lidí. Když si vstupenky zakoupíte online, tak máte jistotu, že se dovnitř dostanete.

Detailní pohled na kopuli Maďarského parlamentu
Detailní pohled na kopuli Maďarského parlamentu

Co vidět v interiéru Országház

Dle zdrojů je interiér velmi honosný a nádherný, tak mi pak dejte do komentářů schválně vědět, zda je to pravda. 🙂 Lze zde spatřit korunovační klenoty včetně slavné Svatoštěpánské koruny, zlaté detaily a dřevěné obložení, nádherné fresky a více než půl milionu různých drahokamů. Zároveň zde má svojí místnost i prezident a ministerský předseda.

Otevírací doba Maďarského parlamentu

Otevírací doba na prohlídky korunovačních klenotů je klasická od 08:00 – 16:00. Pozor ale, tato doba se může lišit a tak doporučuji mít malou časovou rezervu, případně si časy ověřit na oficiálním webu

Mohu vám tedy doporučit navštívit interiér parlamentu a následně se přesunout směrem k Budínskému hradu, kde jsou další velmi zajímavé stavby jako Rybářská bašta, Matyášův chrám apod. Pokud vám bude vycházet čas, tak než to všechno obejdete, tak se pomalu setmí a vy tak budete mít naprosto dokonalý pohled z hory Gellért přímo na nasvícený parlament – dokonalé.

Nasvícený Maďarský parlament v noci
Nasvícený Maďarský parlament v noci

Historie Maďarského parlamentu

Historie této budovy sahá až do konce 19. století a zahrnuje mnoho zajímavých událostí a faktů. Pojďme se na to společně podívat.

Výstavba budovy Országház začala v roce 1885 a trvala až do roku 1904, kdy při stavbě došlo k řadě komplikací a zpoždění. Pro výstavbu byly použity materiály nejvyšší kvality a mnoho z nich bylo dovezeno ze zahraničí.

Tato nádherná stavba byla navržena maďarským architektem Imre Steindlem v neogotickém stylu, doplněném o renesanční a barokní prvky. Jeho návrh byl pečlivě promyšlen tak, aby vyjádřil národní jednotu a sebevědomí Maďarů. Je dobré ještě zmínit, že budova byla inspirována několika významnými evropskými stavbami – například palácem Westminster v Londýně.

Parlament obsahuje nespočet propracovaných zdobných detailů, věže, arkýře a vitráže. Budova je zhotovena z červeného vápence a je ozdobena mnoha sochami a reliéfy, které vyobrazují významné osobnosti a historické události z maďarské historie. 

V postupu dalších let, během první světové války a brzy po ní, byly v parlamentu podepsány důležité dohody a smlouvy. Po první světové válce bylo Maďarsko nuceno podepsat Trianonskou mírovou smlouvu, která vedla k ztrátě velkého území a snížení jeho rozlohy na současné hranice.

Po druhé světové válce byla Maďarská lidová republika ustavena pod vedením komunistické strany, a Országház sloužil jako místo k shromáždění, kde byly přijímány komunistické zákony a rozhodnutí. To trvalo až do roku 1989, kdy byla provedena řada demokratických reforem a Maďarsko se stalo samostatným demokratickým státem.

V současnosti je Országház centrem maďarského parlamentu a stále působí jako klíčový symbol maďarské národní identity a demokracie. Budova je také velkou turistickou atrakcí a přitahuje miliony návštěvníků z celého světa – jako jste vy nebo já. 🙂

Jak je parlament velký?

Jak jsem na začátku říkal, že jen těžko najdete větší a honosnější budovu, tak zde jsou nějaká čísla. Budova je 268 metrů dlouhá a 123 metrů široká. Je to třetí největší parlamentní budova na světě. Její dominantní věž je vysoká 96 metrů, což symbolizuje rok 896, kdy Maďaři vstoupili do Karpatské kotliny. Přitom se uvnitř nachází okolo 700 místností a zvenčí najdete 88 soch maďarských kmenových náčelníků.

Socha před Maďarským parlamentem
Socha před Maďarským parlamentem

Maďarské korunovační klenoty

Když už byla výše zmínka o klenotech, tak by bylo dobré si o nich ještě něco málo říct. Dle historických faktů se korunovační klenoty měly použít již v roce 1000, kdy Svatoštěpánskou korunu poslal papež Silvester II. tehdejšímu králi Štěpánovi I. Uherskému ke korunovaci. Jedná se tak o jednu z nejstarších korun v Evropě. S nadsázkou řečeno, kam se hrabe naše česká Svatováclavská koruna z roku 1346. Vedle koruny zde najdete i jablko, žezlo a meč, jak tomu bývá už zvykem.

Svatoštěpánská koruna v budově Maďarského parlamentu
Svatoštěpánská koruna v budově Maďarského parlamentu

Závěrem

Při návštěvě Budapešti tuto stavbu určitě navštivte. Osobně doporučuji si ji okolo projít, podívat se dovnitř, pak nasednout na bus (nebo jít pěšky) a dopravit se k Budínskému hradu, kde můžete parlament vidět z výšky, přičemž si uvědomíte, jak je obrovský. Nyní vám mohu už jen popřát hezké počasí a hurá na výlet.

Tip pro cestovatele na pěknou fotku

Před parlamentem je jakýsi malý bazének, ve kterém se odráží celá budova. Lze si za něj stoupnout, kde dotyčnou osobu vyfotíte před parlamentem, který se bude zároveň odrážet i na hladině. Vypadá to celkem zajímavě. Pak už jen počkat, až v okolí nebudou lidi. 😀

Tip na zajímavou fotku v Budapešti
Tip na zajímavou fotku v Budapešti

Často kladené otázky

Jaký je vstup do Maďarského parlamentu?

Vstupenky stojí okolo 3500 HUF pro dospělé a pro studenty 1900 HUF. Lze je zakoupit na místě nebo online, což doporučuji.

Prohlídka Maďarského parlamentu?

Do interiéru lze vstoupit a vidět velmi krásný a honostný interiér. Zároveň zde můžete vidět korunovační klenoty Maďarska.

Kde se nacházíte:
Zpět nahoru

Další podobné články

Zanechte mi komentář