Budapešť, hlavní město Maďarska, je známá svými nádhernými historickými památkami, které odrážejí bohatou kulturní a architektonickou historii země. Jednou z těchto ikonických památek je právě Rybářská bašta – v maďarštině Halászbástya. Tato malebná stavba je významným místem mnoha turistů a rozhodně se není čemu divit. Osobně jsem Rybářskou baštu navštívil a s klidným svědomím mohu potvrdit, že jde o něco opravdu úchvatného.
V tomto článku bych vám rád přiblížil tuto stavbu. Popíšu vám, kde přesně leží, jak se k ní dostat, řekneme si něco o historii a její architektuře.
Poloha Rybářské bašty
Tato úchvatná stavba leží na pravém břehu Dunaje, na hoře Gellért hned vedle Matyášova chrámu v areálu Budínského hradu, o kterém jsem psal v minulém článku. Jelikož je bašta na vysoké hoře, tak si můžete užít naprosto skvostný výhled na Maďarský parlament a celé město Budapešť, které vám bude ležet na dlani.
Jak se dostat k Rybářské baště
K baště se můžete dostat hned několika způsoby. Buďto můžete jít pěšky do velmi strmého kopce od Dunaje po přejetí Řetězového mostu, využít lanovky, která vede na Budínský hrad či využít MHD.
Historická lanovka, která se jmenuje Budavári Sikló, vás vyveze nahoru za zhruba 90 sekund, přičemž si můžete užít naprosto famózní výhled na celé město. Následně budete muset jít v areálu hradu kousek pěšky, což ale jistě trefíte. Stačí jít směrem k vysoké věži, kterou je Matyášův chrám hned vedle bašty.
Pakliže se rozhodnete pro využití MHD, jako jsem udělal i já, tak doporučuji vystoupit na zastávce Szentháromság tér. Pokud se nic nezměnilo, tak sem jezdí autobusy 16, 16A a 116. Kdyby tomu bylo od mé návštěvy jinak, tak mi dejte prosím vědět, článek upravím. 🙂
V neposlední řadě můžete využít i taxi, ale přijde mi to zbytečné, respektive já se snažím cestovat vždy lowcost, kde autobusové spojení je naprosto v pohodě. Stačí, když si stáhnete na Google play či Apple Store aplikaci BudapestGO.
Rybářská bašta a vstupné
Po baště se můžete pohybovat zcela zdarma a nejste nikterak časově omezeni. Celé cimbuří, kde jsou ty nejlepší vyhlídky na město a zároveň nejlepší fotky 🙂 , jsou vážně zdarma. Jediné, za co se platí je vstup na nejvyšší věž bašty, kde zaplatíte zhruba 1000 (HUF). Vstupenky lze uhradit kartou i hotově. Když jsem na tomto místě byl naposledy, tak zde byl automat.
Otevírací doba Rybářské bašty
Bašta a areál, ve které leží, nemá žádnou otevírací dobu. Areál je otevřen kdykoli a komukoli. Jediná otevírací doba je na výše zmíněnou věž, kde je otevřeno od 09:00 – 17:00. Tento čas se však může na základě ročního období trochu změnit. Doporučuji mít tedy menší časovou rezervu.
Najdete zde i restauraci, která má obvykle shodnou otevírací dobu. Kdybyste náhodou měli hlad a svačina nebyla po ruce, tak si můžete zajít zde do restaurace. Zde je oficiální web, jinak ji spolehlivě najdete i na Google mapách.
Historie Halászbástya
Historie Halászbástya sahá až do počátku 20. století, kdy byla postavena k oslavě tisíciletého jubilea příchodu maďarských kmenů do Karpatské kotliny. Tento monumentální projekt, zahrnující i jiné stavební památky v Budapešti, měl připomínat historické kořeny maďarského národa.
Samotná stavba Halászbástya probíhala v letech 1895 až 1902 pod dohledem významného maďarského architekta Frigyese Schuleka, který při jejím navrhování čerpal inspiraci z různých historických architektonických stylů. Výsledkem stavby je unikátní spojení románských a neogotických prvků, které dodávají této památce nezapomenutelný vzhled.
Rybářská bašta má od svého počátku sedm věží, které symbolizují sedm maďarských kmenů, kde každá věž nese jméno jednoho z těchto kmenů. Věže jsou zdobeny složitými kamennými ornamenty a sochami maďarských hrdinů, což přispívá k jejímu půvabu a impozantnosti.
Stavba má zároveň nádhernou kamennou fasádu, která září bílou barvou a důkladně kontrastuje s okolními budovami. Vážně ji hned na první pohled rozeznáte, jak je rozzářená.
Využití dříve a dnes
V podstatě lze říci, že tato stavba nikdy neměla mít a neměla žádné konkrétní využití. Původně se postavila na oslavu příchodu kmenů, pak sloužila na pořádání rybích trhů (což je pravděpodobně původ jejího názvu) a dnes je hlavně cílem turistů, kde se rodí hromady fotek na Instagram.
Závěrem
Pakliže zavítáte do Budapeště, tak tuto památku určitě doporučuji navštívit, jelikož je tam toho hodně k vidění. Jak jste už asi pochopili výše, Budínský hrad je komplex hned několika těchto pamětihodností. Každopádně, svůj výlet si užijte, určitě to bude stát za to. Teď už jen popřát hezké počasí a hurá na cestu.
PS: Pokud se vám nechce řešit vstupné a chcete si užít Budapešť do poslední minuty, tak se vydejte na poznávací zájezd do Maďarska plný dechberoucích zážitků, kde bude vše naplánováno a vy se vyhnete stresu.
Často kladené otázky
Je na Rybářské baště vstupné?
Vstup do areálu je zcela zdarma ve dne i v noci. Vstupné se platí jen na nejvyšší věž bašty.
Je na Halaszbastya nějaká restaurace?
Ano, v areálu je jedna restaurace, ze které se můžete rovnou dívat na celé město. V článku je přímý odkaz na web restaurace.