17+ TOP míst co vidět a navštívit ve Splitu

0 komentářů
Co vidět a navštívit ve Splitu

Split v Chorvatsku zná snad téměř každý ne? Jezdí sem mmoho rodin – jezdí sem snad každý. Většina turistů se však jen vyvalí na pláži, což mi přijde osobně trochu škoda. Z tohoto důvodu jsem napsal tohoto průvodce, který vám ukáže, co vše je zde k vidění. Navíc, pokud máte rádi seriál Hru o trůny, tak zbystřete! 🙂 No a pokud sem plánujete cestu, tak doporučuji ubytování vyřešit co nejdříve, jelikož se to fakt rychle plní. Levné ubytování ve městě Split naleznete zde.

Tipy na výlety po okolí

Z mého pohledu je Split celkem dobrý výchozí bod pro návštěvu Národního parku Krka. S touto vstupenkou můžete na celodenní výlet, kde uvidíte vodopády a zároveň se projedete na lodi, čili z okolí toho uvidíte celkem dost.

Případně omrkněte i tento výlet lodí do Modré jeskyně a na dalších 5 ostrovů včetně Vis a Hvar (Hvar bývá označovaný za jeden z nejkrásnějších ostrovů). Vstupenky kupujte raději trochu s předstihem, jelikož se celkem rychle vyprodávají.

Památky ve městě

Diokleciánův palác

Diokleciánův palác je monumentální antická stavba postavená na přelomu 3. a 4. století jako rezidence římského císaře Diokleciána. Dodnes se dochovaly jeho mohutné hradby, brány, sklepení i monumentální Peristyl, který býval centrem císařského života. Osobně musím říci, že takto zachovalou antickou stavbu jsem snad ještě neviděl. Palác dnes tvoří srdce města a nachází se v něm přes 200 budov a zhruba 3000 obyvatel. Pokud tedy plánujete cestu do Splitu, tak tam nakoukněte – věřím, že se vám to tu bude líbit jako mně. Případně si můžete zakoupit vstupenky na prohlídku s průvodcem – naposledy tam chodily jen malé skupinky.

Monumentální Diokleciánův palác
Monumentální Diokleciánův palác

Katedrála sv. Domnia

Katedrála svatého Domnia je významnou historickou památkou, kterou viděl snad každý turista – včetně mě. V 7. století byla přeměněna na křesťanskou katedrálu, což z ní činí jednu z nejstarších dochovaných katedrál na světě, která stále slouží svému účelu. Katedrála je součástí komplexu Diokleciánova paláce, o kterém jsem psal výše, čili když už zde budete, tak na ní rovnou taky mrkněte. Zde bych rád připomněl, že zvonice je cca 57 metrů vysoká, čili poskytuje parádní výhled – za mě super pohled na celé město i moře, doporučuji.

Katedrála sv. Domnia
Katedrála sv. Domnia

Jupiterův chrám

Jupiterův chrám byl postaven mezi lety 295 a 305 jako součást Diokleciánova paláce a sloužil k uctívání římského boha Jupitera. Před vstupem do chrámu se nachází jedna z dvanácti sfing, které nechal císař Dioklecián přivézt z Egypta; tyto sfingy jsou považovány za nejstarší památky ve Splitu s odhadovaným stářím 3 500 let. Jinak interiér chrámu zdobí kazetová valená klenba a obsahuje sarkofágy arcibiskupa Jana z Ravenny a biskupa Vavřince – za mě osobně příjemné místo na rychlé nakouknutí, ale nejde o nic extra. No ale víte jak, když už zde budete… 🙂

Vchod do Jupiterova chrámu
Vchod do Jupiterova chrámu

Prokurative – náměstí

Prokurative, oficiálně nazývané Trg Republike (Náměstí Republiky), je významné náměstí známé svou neorenesanční architekturou inspirovanou benátským náměstím sv. Marka. Náměstí je obklopeno ze tří stran budovami s elegantními arkádami a reliéfy nad okny, přičemž jižní strana zůstává otevřená a poskytuje krásný výhled na přístav a nábřeží Riva. Mně osobně se zde celkem líbilo, ale možná to bylo právě kvůli tomu, že jsme si zde dali po cestě čerstvou kávu.

Náměstí Prokurative
Náměstí Prokurative

Socha Gregoryho z Ninu

Socha Gregoryho z Ninu je vytvořena v roce 1929 slavným chorvatským sochařem Ivanem Meštrovićem. Tato impozantní socha je vysoká 8,5 metru a váží 13 tun. Jinak se traduje, že pohlazení palce na levé noze sochy přináší štěstí – osobně nejsem moc pověrčivý, ale znáte to, taky jsem si ho pohladil 😀

Socha Gregoryho z Ninu
Socha Gregoryho z Ninu

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum ve Splitu, založené v roce 1820, je nejstarší muzeum v Chorvatsku. Jeho sbírka čítá přibližně 150 000 artefaktů pokrývajících období od pravěku, přes řeckou kolonizaci Jadranu, římskou provinční éru, rané křesťanství až po raný středověk. Významnou součástí expozice je sbírka kamenných nápisů ze Salony, řecko-hellénistické keramiky, římského skla, starověkých hliněných lamp, předmětů z kostí a kovů, gem a mincí. Osobně jsem toto muzeum nenavštívil, takže kdybyste sem náhodou zavítali, tak mi pak dejte do komentářů vědět, jak se vám zde líbilo.

Archeologické muzeum ve Splitu
Archeologické muzeum ve Splitu

Galerie Meštrović 

Galerie Meštrović je muzeum zasvěcené tvorbě slavného chorvatského sochaře Ivana Meštroviće, který ji navrhl jako svou rezidenci, ateliér i výstavní prostor. Budova byla postavena v letech 1931–1939 a v roce 1952 ji Meštrović spolu s částí své tvorby daroval státu. Stálá expozice zahrnuje kolem 200 děl – od monumentálních bronzových soch po kresby a architektonické návrhy. Zde opět dodám, že galerii jsem, bohužel, nenavštívil. Pevně ale věřím, že pokud milujete umění, že se vám zde bude líbit.

Galerie Meštrović
Galerie Meštrović

Etnografické muzeum

Etnografické muzeum bylo založeno v roce 1910, což z něj činí nejstarší etnografické muzeum v Chorvatsku. Nachází se v budově bývalého kláštera a ukazuje bohatou sbírku tradičních dalmatských krojů, šperků, zbraní, hraček a nástrojů. Naposledy, když jsem zde byl, tak otevírací doba byla od pondělí do pátku 9:30–15:00 hod. a v sobotu 10:00–14:00 hod. Vstupné si už přesně nepamatuji, ale bylo to myslím něco okolo 3 EUR pro dospělé a 1,5 EUR pro děti / studenty. Jinak bych ještě zmínil, že můžete vystoupat po schodišti nahoru, kde budete mít opět parádní výhled na celé město. Mně osobně se zde velmi líbilo.

Promenáda Riva

Jde o širokou pobřežní promenádu, která lemuje jedno křídlo Diokleciánova paláce. Za mě naprosto ideální lokalita pro posezení nad dobrým šálkem kávy či nějakým studeným drinkem. My s kamarádem seděli v jednom střešním baru, kde byly sice vyšší ceny, ale tak proč ne – aperol s výhledem na město není špatný.

Promenáda Riva
Promenáda Riva

Park Marjan

Park Marjan je zalesněný kopec s nadmořskou výškou 178 metrů, který se nachází na západním okraji města. Tento chráněný lesopark, často označovaný jako “plíce města”, vám dokáže nabídnout množství rekreačních aktivit, včetně pěší turistiky, běhu, cyklistiky a lezení po skalách. Když jsem zde byl naposledy, tak park byl celkem dost protkán stezkami mezi borovými lesy, čili značka ideál, jelikož je zde dost stínu. Jinak je zde vyhlídka Vidilica, odkud je parádní výhled jak na město, tak i okolní ostrovy. Já si to zde celkem užil. Zde přikládám odkaz na Google mapy.

Park Marjan
Park Marjan

Památky kus od města

Antické město Salona

Antické město Salona bylo rodištěm císaře Diokleciána, který v její blízkosti nechal postavit svůj monumentální palác. Mezi nejvýznamnější památky patří amfiteátr, divadlo, fórum, baziliky a lázně. V 7. století byla Salona zničena během invazí Avarů a Slovanů, což vedlo k jejímu opuštění. Dnes jsou ruiny Salony významným archeologickým nalezištěm, které poskytuje cenný vhled do života v římské Dalmácii. Z mého osobního pohledu celkem pěkné místo – na chvíli jsme zde zastavili, když jsme jeli do Splitu. Dokonce zde nebylo ani tolik turistů, ale to byla možná spíš jen náhoda.

Levné ubytování ve městě Split naleznete zde.

Antické město Salona

Pevnost Klis

Pevnost Klis, tyčící se na skalnatém hřebeni mezi pohořími Mosor a Kozjak, má bohatou historii sahající až do 2. století př. n. l., kdy sloužila jako pevnost kmene Dalmátů. Později ji ovládli Římané a ve středověku se stala sídlem chorvatských králů. No, osobně vám doporučuji toto místo navštívit – mně se tam fakt dost líbilo, mám podobná místa rád. My na místo jeli autobusem, jelikož jsme měli už pár drinků v sobě. Jezdí tam linka č. 22 z autobusového nádraží Sukoišan. Jinak bych ještě zmínil, že pevnost sloužila jako kulisa pro město Meereen v seriálu Hra o trůny.

Pevnost Klis na hřebeni
Pevnost Klis na hřebeni

Pláže

Pláž Žnjan

Pláž Žnjan je jednou z největších a nejoblíbenějších pláží ve Splitu, známá svou oblázkovou pláží a širokou nabídkou aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií. V roce 2024 prošla oblast Žnjanského plata rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnovala vybudování nových promenád, sportovišť, dětských hřišť a zelených ploch. Pláž je nyní vybavena moderními zařízeními, včetně sprch, převlékáren a možností pronájmu lehátek a slunečníků. Já jsem zde strávil jedno odpoledne a musím říci, že zde bylo fakt hodně turistů, ale to je v Chorvatsku všude. 🙂

Pláž Žnjan
Pláž Žnjan

Pláž Bačvice

Pláž Bačvice je známá svou mělkou vodou a jemným pískem, což z ní činí ideální místo pro rodiny s dětmi. V okolí pláže se nachází řada kaváren, restaurací a nočních klubů, čili opět očekávejte hlavu na hlavě.

Pláž Bačvice
Pláž Bačvice

Pláž Kašjuni

Pláž Kašjuni je oblázková pláž nacházející se na úpatí kopce Marjan, přibližně 2,5 km od centra města. Pláž nabízí sprchy, možnost pronájmu lehátek a několik plážových barů / restaurací. Pláž je přístupná jak autem, tak pěšky či veřejnou dopravou – například autobusem linky 12 z centra města. Zde si už přesně nepamatuji, kolik zde bylo lidí, ale nebyl to takový masakr, jako na těch dalších výše. Pokud tedy hledáte klidnější prostředí a čistou vodu, tak zvažte, zda se nepůjdete podívat sem.

Pláž Kašjuni
Pláž Kašjuni

Pláž Firule

Pláž Firule je menší písečná pláž, která se nachází přibližně 1,6 km od centra města. Díky jemnému písku, pozvolnému vstupu do moře a přirozenému stínu je oblíbená mezi rodinami s malými dětmi. Přiznám se, že na této pláži jsem nebyl, tak pokud sem zavítáte, dejte mi schválně do komentářů vědět, jak se vám zde líbilo.

Pláž Ovčice

Pláž Ovčice je menší oblázková pláž, která se nachází východně od zmiňované pláže Bačvice, přibližně 1,5 km od historického centra města. Tato pláž by měla být menší a celkově klidnější, ale opět nemohu potvrdit, jelikož na tuto pláž už bohužel nevyšel čas. Já však byl celkem spokojený s Kašjuni, čili zkuste zvážit jednu z těchto dvou.

No a toto je konec článku. Pevně věřím a doufám, že vám pomohl. Pokud jste dočetli až sem a ještě nemáte ubytko, tak zde je odkaz. No a pokud naopak cestujete po celé zemi, tak pro vás bude vhodný tento průvodce, který vám ukáže top místa co vidět a navštívit po celém Chorvatsku.

Máte dotazy či návrhy na změnu?

Máte dotazy nebo návrh, jak článek vylepšit či doplnit? Napište mi níže komentář. Komentář mi můžete napsat i v případě, že vám článek pomohl nebo se vám líbil, určitě to potěší. 🙂

Článek můžete i sdílet, děkuji

Další podobné články

Zanechte mi komentář