Benátky jsou jedno z nejromantičtějších a nejikoničtějších měst světa. Toto město na vodě je proslulé svými kanály, gondolami a nádhernou architekturou – od majestátního Náměstí sv. Marka s jeho slavnou Bazilikou a Zvonicí, až po mystický Dóžecí palác, ikonický Ponte di Rialto a mnoho dalšího. Benátky skrývají mnoho klenotů, které stojí za to objevit. Ať už se tedy vydáte prozkoumat ostrovy Murano a Burano, nebo se ztratíte v úzkých uličkách, Benátky vás okouzlí na každém kroku, stejně tak, jako mě, když jsem tam byl poprvé. Nejprve se však seznámíme s neobvyklou dopravou v Benátkách.
Doprava po Benátkách
Doprava po Benátkách je zcela jedinečná. Město je postaveno na vodě a tradiční dopravní prostředky, jako auta nebo autobusy, tu určitě nenajdete. Místo toho jsou hlavním způsobem dopravy vaporetta – vodní autobusy, které vás pohodlně přepraví po hlavních kanálech. Vaporetta nabízí skvělý způsob, jak se rychle pohybovat mezi různými částmi města a ostrovy jako jsou například Murano nebo Burano.
Další možností dopravy jsou gondoly, které jsou sice dražší a spíše turistickou atrakcí, ale umožní vám zažít romantickou projížďku úzkými kanály města. K dispozici jsou také vodní taxi, které jsou flexibilnější, ale poněkud dražší variantou.
Chůze je ovšem jedním z nejlepších způsobů, jak Benátky objevovat. Město je protkáno spletí úzkých uliček, mostů, malých náměstí, a mnoho zajímavostí je snadno dosažitelných pěšky. Navigace je někdy trochu nerozumná, ale ujišťuji vás, že určitě nebudete jediní, kdo se někdy ztratil v Benátkách.
Já sám určitě doporučuji si Benátky projít právě po svých a to z důvodu, že v uličkách je velké množství různých obchůdků a restaurací, které lze jinak snadno přehlédnout. Ono město není ani až tak veliké, čili se dá celé projít celkem rychle. Lodě jsem využíval až v moment, kdy jsem se chtěl podívat na ostrovy nebo večer, když se mi už nechtělo chodit po svých zpět na hotel.
Poplatek za vstup do Benátek
Od roku 2024 plánují Benátky zavést poplatek za vstup do města, konkrétně pro jednodenní návštěvníky. Tento poplatek by se měl pohybovat okolo 5 eur. Jeho cílem je omezit příliv turistů do města, které se potýká s přeplněností, a zároveň pokrýt náklady spojené s údržbou a ochranou historických památek. Poplatek bude platit především pro návštěvníky, kteří ve městě nezůstávají přes noc, tedy přijíždějící jednodenní turisty. Pokud plánujete v Benátkách zůstat v hotelu, poplatek se vás týkat nebude. Určitě bych tedy doporučil sledovat aktuální dění, jelikož se situace může ještě změnit. Na druhou stranu, jde jen o 5 EUR, čili bych se tím asi nějak nestresoval.
26+ zajímavostí, které vidět a navštívit v Benátkách
Most Ponte di Rialto
Ponte di Rialto je jedním z nejslavnějších mostů v Benátkách. Tento ikonický kamenný most překlenuje Velký kanál (Canal Grande) a spojuje čtvrti San Marco se San Polo. Původně zde stál jednoduchý dřevěný most, který byl postaven ve 12. století. Tento dřevěný most však několikrát podlehl požárům a zřícení, takže Benátčané rozhodli, že je potřeba postavit stabilnější a odolnější konstrukci. V roce 1588 byl projekt zadán architektovi Antoniu da Ponte, který navrhl velkolepý kamenný most, jenž se skládá z jediného masivního oblouku. Most je postaven z istrijského kamene a jeho konstrukce zahrnuje jediný široký oblouk s rozpažením 28 metrů. Malá zajímavost pro fanoušky Marvelu – most se objevuje i ve filmu Spiderman.
Náměstí sv. Marka
Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco) je srdcem Benátek a jedno z nejznámějších náměstí na světě. Je centrem politického, náboženského i společenského života města už po staletí. Náměstí je obklopeno významnými historickými památkami, včetně slavné Baziliky sv. Marka, Dóžecího paláce a ikonické Zvonice sv. Marka. Náměstí je jedinečné svou elegancí a nádherou – je lemováno arkádami s luxusními kavárnami – legendární je například Caffè Florian, která funguje už od roku 1720. Tato kavárna patří dokonce k nejstarším kavárnám v Evropě. Piazza San Marco byla v historii dějištěm mnoha důležitých událostí a také centrem obchodních aktivit. V době záplav bývá náměstí často zatopeno, což je ikonický jev, který přitahuje mnoho návštěvníků. Zároveň ukazuje na problémy, kterým Benátky, bohužel, čelí. Naštěstí, mě záplavy v Benátkách nezastihly. No a poslední info, pro svou krásu a historický význam je Náměstí sv. Marka považováno za „salon Evropy“, jak jej nazval Napoleon.
Bazilika sv. Marka
Bazilika sv. Marka (Basilica di San Marco) v Benátkách je jedním z nejvýznamnějších příkladů byzantské architektury v západní Evropě. Nachází se na Náměstí sv. Marka a byla postavena jako dóžecí kaple v 9. století. Legenda praví, že Benátčané ukradli relikvie sv. Marka z Alexandrie, aby je uložili do své nové baziliky. Také se pyšní svou nádhernou fasádou a interiéry pokrytými zlatými mozaikami, které zobrazují biblické scény a také svědčí o bohatství a moci Benátek v období jejich vrcholu. Fasáda chrámu je zdobena řadou oblouků, soch a ornamentů, přičemž jedním z nejpozoruhodnějších prvků jsou Čtyři bronzoví koně. Ti kdysi zdobili Konstantinopol a byli přivezeni do Benátek jako válečná kořist. Interiér baziliky je také úchvatný – zlaté mozaiky pokrývají stropy a klenby, čímž vytvářejí zářivý efekt, který dává chrámu přezdívku „Zlatý kostel“. Výrazným prvkem je také Pala d’Oro, zlatý oltářní panel zdobený drahokamy, který je mistrovským dílem benátského zlatnictví. No prostě, krása střídá nádheru.
Zvonice sv. Marka
Zvonice sv. Marka (Campanile di San Marco) je jedna z nejvyšších staveb ve městě. Tato majestátní věž dosahuje výšky 98,6 metrů a stojí vedle Baziliky sv. Marka na stejnojmenném náměstí. Původně byla postavena v 9. století jako strážní věž a maják pro lodě v benátské laguně, ale po několika přestavbách a zemětřeseních dostala svůj současný vzhled z 16. století. Výtahem se dostanete až na její vrchol, kde si můžete užít nádherný panoramatický výhled na celé Benátky. Věž má na vrcholu zlatou sochu archanděla Gabriela a nese pět zvonů, které dříve plnily různé funkce – například svolával obyvatele na mši nebo oznamovaly začátek či konec pracovního dne. Zvonici si určitě nenechte ujít, pokud jste milovníci krásných výhledů.
Dóžecí palác
Dóžecí palác (Palazzo Ducale) je symbolem benátské moci a prestiže. Nachází se na Náměstí sv. Marka a byl sídlem benátského vládce po celá staletí. Palác sloužil také jako politické a soudní centrum města. Postavený je v gotickém stylu a je proslulý svou nádhernou fasádou z bílého i růžového mramoru a velkolepými lomenými oblouky. Uvnitř najdete sály zdobené uměleckými díly. Jedna z nejznámějších místností je Sala del Maggior Consiglio, kde se konaly schůze Velké rady – jedno z největších sálů v Evropě. Dóžecí palác je pak spojen s vězením ikonickým Mostem vzdechů (o mostu se více dočtete níže).
Canal Grande
Canal Grande (Velký kanál) je hlavní vodní tepna Benátek a zároveň jedna z nejznámějších vodních cest na světě. Tento velkolepý kanál, ve tvaru obráceného písmene „S“, se táhne přes město v délce přibližně 3,8 kilometru a spojuje benátskou lagunu se středem města.
Canal Grande je lemován úchvatnými paláci, kostely a historickými budovami, které představují bohatou architekturu Benátek od středověku, baroka až po renesanci. Kanál je protkán čtyřmi hlavními mosty, z nichž nejznámější je Ponte di Rialto. Hlavním způsobem dopravy po Velkém kanálu jsou vaporetta (vodní autobusy), gondoly a soukromé lodě. Já osobně vaporetto využil pouze k přepravě na ostrovy.
Ostrov Burano
Burano je jedním z větších ostrovů v benátské laguně a je charakteristický hlavně svými barevnými domky. Leží asi 7 kilometrů severovýchodně od Benátek a je snadno dostupný lodí z hlavního města. Na ostrově se nacházejí pestře barevné domy, které jsou malovány v různých jasných barvičkách. Tento charakteristický vzhled má svůj původ v tradici – rybáři malovali své domy v jasných barvách, aby je mohli snadno najít, když se v noci vraceli domů. Burano je také známý svým tradičním krajkařským řemeslem. Ostrov má dokonce kouzelné náměstí, Piazza Galuppi, kde se nachází katedrála sv. Martina (Chiesa di San Martino) s jejím vysoce ornamentálním oltářem a zvonicí.
Benátský ostrov Murano
Murano je dalším ostrovem v benátské laguně, ležící přibližně 1,5 kilometru severně od Benátek. Je proslulý svou dlouhou tradicí výroby skla – ručně vyráběné skleněné výrobky – například elegantní vázy, šperky tak i složité mozaiky. Na ostrově najdete nejen sklářské dílny a muzea, ale i krásné historické památky, jako je například katedrála Santa Maria e San Donato. Ostrov byl samozřejmě moc krásný, ale více na mě zapůsobil určitě ostrov Burano.
Ostrov San Giorgio Maggiore
Ostrov San Giorgio Maggiore je ostrov v laguně, nacházející se přímo naproti náměstí sv. Marka. Oddělený je od něj vodním kanálem zvaným Canal della Giudecca. Známý je především svou impozantní Bazilikou sv. Jiří Velikého (Basilica di San Giorgio Maggiore), kterou navrhl architekt Andrea Palladio. Tato renesanční katedrála je jen o malinko vyšší než Zvonice St. Marka a byla postavena v 16. století. Doporučuji si vyjít na vrchol zvonice, kde je vyhlídková plošina, která nabízí úchvatný výhled na Benátky, lagunu a okolní ostrovy. San Giorgio Maggiore je také domovem kláštera a benediktinského opatství, jehož historie sahá až do 8. století. Ostrov je klidnějším místem v porovnání s rušnými ulicemi Benátek a poskytne vám příjemnou atmosféru.
Ostrov San Michele
San Michele je ostrov v benátské laguně, který slouží především jako hřbitov pro Benátky. Leží mezi hlavním ostrovem Benátek a ostrovem Murano. San Michele byl vybrán jako místo pro pohřbívání v roce 1807, když Napoleon nařídil, že všechna pohřebiště musí být mimo hlavní město, aby se zabránilo zdravotním rizikům. Od té doby je celý ostrov zasvěcen pietním účelům – jsou zde pohřbeni také významní umělci, spisovatelé a hudebníci, včetně slavného ruského skladatele Igora Stravinského a básníka Ezry Pounda. I když se ostrov na první pohled nezdá jako super místo na výlety, možná vás překvapí – ostrov působí velmi klidnou atmosférou a obsahuje cypřišové aleje i nádherné budovy. Mezi další pamětihodnosti patří renesanční kostel San Michele in Isola.
Basilica dei Frari
Basilica dei Frari, celým názvem Santa Maria Gloriosa dei Frari, patří mezi mistrovská díla benátské gotiky. Tento monumentální kostel se nachází ve čtvrti San Polo a byl postaven františkánskými mnichy v průběhu 14. a 15. století. Basilika se pyšní nejen svou impozantní architekturou, ale také uměleckými poklady, které ukrývá – uvnitř můžete obdivovat mistrovská díla od významných italských malířů, jako je například Tizian, který zde vytvořil nádherný obraz Nanebevzetí Panny Marie (Assunta). Tento umělec Tizian je v bazilice také pohřben. Vnější budova nepůsobí zdaleka tak nádherně jako vnitřek. Rozhodně se běžte podívat i dovnitř!
Kostel Santa Maria della Salute
Santa Maria della Salute je velkolepá barokní stavba nacházející se na břehu Canal Grande, přímo naproti náměstí sv. Marka. Kostel byl postaven v letech 1631–1687 na počest Panny Marie, jako dík za ukončení morové epidemie, která postihla Benátky. Tato epidemie zabila téměř třetinu obyvatel. Kostel se pyšní svou impozantní osmibokou strukturu, která je korunovaná velkou kopulí. Hlavní oltář je zdoben sochou Panny Marie s dítětem, která je obklopena alegoriemi moru a náboženské oddanosti. Uvnitř kostela najdete také umělecká díla od slavného Tiziana a Tintoretta. Santa Maria della Salute se stala tak symbolem ochrany a vděčnosti. Tato nádherná stavba v Benátkách určitě neunikne vašemu oku.
Most vzdechů
Ponte dei Sospiri (Most vzdechů) je uzavřený, bílý a vápencový most, který spojuje Dóžecí palác s bývalou věznicí, která se nachází na druhé straně malého kanálu Rio di Palazzo. Most byl postaven na počátku 17. století a je dlouhý 11 metrů. Most vzdechů dostal své jméno podle legendy, která tvrdí, že odsouzenci, kteří byli přes něj vedeni do vězení, naposledy vzdechli, když se podívali na krásné Benátky, než byli uvězněni. Realita je však taková, že výhled z mostu není nijak velkolepý, protože nabízí pohled pouze na kanál.
Divadlo Teatro la Fenice
Teatro La Fenice je jeden z nejvýznamnějších operních domů v Itálii. Jeho jméno, které znamená „Fénix“, odkazuje na jeho schopnost povstat z popela po několika požárech, které ho postihly. La Fenice byla původně otevřena v roce 1792 a od té doby se stala dějištěm premiér mnoha slavných oper, včetně děl skladatelů: Giuseppe Verdi, Gioachino Rossini a Vincenzo Bellini. Dnes La Fenice stále hostí významné operní a baletní představení, stejně tak i koncerty klasické hudby. Interiér mi dost připomínal naše krásné Národní divadlo v Praze.
Maličký ostrůvek Torcello
Torcello je opravdu malý ostrov v benátské laguně. Leží asi 10 kilometrů severně od Benátek, nedaleko známějších ostrovů Murano a Burano. Torcello je jedním z nejstarších osídlených míst v laguně a ve středověku bylo důležitým centrem benátské civilizace. Dnes na ostrově žije asi jen 30 obyvatel. Hlavními lákadly na Torcellu jsou: Bazilika Santa Maria Assunta – postavená v roce 639, a Kostel Santa Fosca – zapadající do benátsko-byzantské architektury. Předpokládá se, že právě z ostrova Torcello pochází slavný kamenný trůn – Attilův trůn.
Most Ponte dell Accademia
Ponte dell’Accademia je jeden ze čtyř mostů, které překonávají Canal Grande. Tento most spojuje čtvrti Dorsoduro a San Marco, konkrétně u Gallerie dell’Accademia, podle které je most pojmenován. Současná verze mostu, postavená ze dřeva, byla dokončena v roce 1933. Dřevěný most si získal oblibu pro svůj jednoduchý a elegantní design a byl i několikrát zrekonstruován, aby vydržel nápor provozu a času. Z mostu je úžasný výhled na Canal Grande, včetně ikonických památek, jako je Basilica di Santa Maria della Salute. Dřevěných a takhle starých mostů v dnešní době moc nenajdete. Určitě nesmíte minout!
Palác – Zlatý dům Ca´d´Oro
Ca‘ d’Oro, známý také jako Zlatý dům, leží přímo na břehu Canal Grande. Tento gotický palác byl postaven v první polovině 15. století pro rodinu Contarini a je považován za mistrovské dílo benátské gotické architektury. Jeho název „Zlatý dům“ odkazuje na původní zlaté detaily, kterými byla jeho fasáda kdysi bohatě zdobena. Fasáda paláce, vyzdobená jemnými mramorovými vzory a složitými kamennými oblouky, je jedním z nejlepších příkladů benátské dekorativní gotiky. Palác dnes slouží jako muzeum Galleria Giorgio Franchetti alla Ca‘ d’Oro, které vystavuje významnou sbírku renesančních maleb, soch, keramiky a tapisérií – díla od Antoona van Dycka, Andrea Mategny, Giovanniho Belliniho, Tiziana a dalších. Dnes bych řekl, že budova je spíše taková nenápadná v porovnání s ostatními památkami.
Palác Palazzo Contarini del Bovolo
Palazzo Contarini del Bovolo je elegantní renesanční palác. Je známý především díky své unikátní spirálové věži – Scala Contarini del Bovolo – věž připomíná tzv. hlemýždí schodiště (bovolo znamená v benátštině hlemýžď). Schodiště vede k otevřeným arkádám a nabízí nádherný výhled na střechy Benátek a slavné zvonice, včetně Zvonice sv. Marka. Palác byl postaven na konci 15. století pro šlechtickou rodinu (opět) Contarini a je příkladem propojení benátské gotické a renesanční architektury. Scala del Bovolo, přidaná později, měla nejen estetický, ale i praktický význam – umožňovala přístup z přízemí až na nejvyšší patro paláce. Tento skrytý klenot Benátek je schovaný v klikatých uličkách čtvrti San Marco. Je méně známý než jiné benátské památky, ale určitě stojí za návštěvu.
Muzeum Peggy Guggenheim
Muzeum Peggy Guggenheim je jedno z nejdůležitějších muzeí moderního umění v Evropě. Nachází se v krásném paláci Palazzo Venier dei Leoni na břehu Canal Grande. Muzeum bylo založeno americkou sběratelkou umění Peggy Guggenheim, která zde žila až do své smrti v roce 1979. V roce 1980 bylo otevřeno veřejnosti a od té doby vystavuje významnou sbírku moderního umění, kterou Peggy shromáždila během svého života. V muzeu najdete mistrovská díla od umělců – Pablo Picasso, Jackson Pollock, Salvador Dalí, Marcel Duchamp, Joan Miró a mnoho dalších. Palác a jeho zahrady navíc poskytují nádherný výhled na Canal Grande a nabízejí příjemné prostředí, ve kterém můžete umění vnímat v klidu a bez shonu.
Muzeum v Dóžecím paláci
Muzeum v Dóžecím paláci je historická instituce, která nabízí pohled do minulosti benátské republiky. Nachází se v impozantním gotickém paláci na náměstí sv. Marka, kde se nacházelo sídlo dóžat, centrální administrativní a justiční úřady. Muzeum vystavuje umělecká díla od významných benátských malířů – Titian a Tintoretto – zahrnuje i návštěvu historických místností, vězení a ikonického Ponte dei Sospiri. Je to rozhodně klíčové místo pro pochopení politické a kulturní historie Benátek. Jak jsem již zmínil, Doležící palác nabízí překrásný interiér, který vás jistě ohromí.
Galerie Accademia
Galerie dell’Accademia se nachází v bývalém klášteře sv. Nikolaje na břehu Canal Grande a byla založena v roce 1750 jako akademie umění. Muzeum se specializuje na benátské malířství od středověku až po 18. století a obsahuje klíčová díla od umělců jako Titian, Tintoretto, Veronese a Giorgione. Mezi hlavními atrakcemi jsou majestátní obrazy, skvostné sochy a cenné artefakty, které poskytují hluboký pohled na bohatou uměleckou tradici Benátek.
Museo Correr
Museo Correr se nachází na náměstí sv. Marka, v části Palazzo Correr. Muzeum bylo otevřeno v roce 1830 a je pojmenováno po Teodoro Correr, benátském sběrateli a mecenáši umění. Museo Correr poskytuje široký přehled o historii a kultuře Benátek prostřednictvím své rozsáhlé sbírky artefaktů, obrazů a historických dokumentů. Muzeum rovněž zahrnuje části paláce, kde můžete vidět historické interiéry a poznat, jak žila benátská aristokracie. Museo Correr je ideálním místem pro ty, kteří chtějí pochopit kulturní a historické dědictví Benátek. A ano, další sběratel umění v Benátkách 😀
Muzeum Palazzo Grassi
Palazzo Grassi se nachází na břehu Canal Grande. Budova byla původně postavena ve 18. století jako palác pro benátskou šlechtu – momentálně je muzeum známé svou elegantní architekturou a prostornými výstavními halami, které jsou ideální pro prezentaci moderního a současného umění. Palazzo Grassi často hostí výstavy, které zahrnují jak historická, tak současná umělecká díla od renomovaných umělců z celého světa. Opět opravdu nádherná budova s úchvatným interiérem.
Muzeum orientálního umění
Museo d’Arte Orientale (Muzeum orientálního umění) je unikátní instituce, která se zaměřuje na umění a kulturu východní Asie. Muzeum se nachází v paláci Ca‘ Pesaro, který je známý svou elegantní barokní architekturou. Expozice zahrnují širokou škálu předmětů, jako jsou malby, sochy, keramika, textilie a kaligrafie. Muzeum je obzvlášť známé svou kolekcí japonského umění, která zahrnuje krásné ukiyo-e tisky, tradiční kimona a keramiku.
Je to ideální místo pro ty, kteří mají zájem o východní umělecké tradice a chtějí objevit krásu a sofistikovanost asijského kulturního dědictví i v Benátkách.
Benátské pláže na ostrově Lidio di Venezia
Lido di Venezia je ostrov v benátské laguně, který je domovem nejbližších pláží k historickému centru Benátek. Tento ostrov se nachází východně od města a pyšní se svými krásnými písečnými plážemi, které poskytují příjemný kontrast k rušnému prostředí Benátek. Lido di Venezia je oblíbeným místem pro plážové aktivity a relaxaci mnoha Benátčanů. Pláže na Lidu jsou široké a dobře vybavené – je zde možnost pronájmu slunečníků a lehátek. Některé pláže jsou soukromé, přístupné pouze pro členy plážových klubů, zatímco jiné jsou veřejné a přístupné každému. Podle mě je fakt fajn si aspoň na den tady oddychnout od ruchu v Benátkách.
Karneval v Benátkách
Slavný benátský karneval je jednou z nejpoutavějších událostí v Benátkách, která přitahuje zvědavce z celého světa. Začíná každoročně koncem ledna a trvá až po dobu měsíce února. Karneval je proslulý svými nádhernými, bohatě zdobenými maskami a kostýmy, které jsou hlavním symbolem tohoto festivalu. Původ karnevalu sahá až do 12. století, kdy si Benátčané oblékali masky, aby smazali rozdíly mezi společenskými třídami a užívali si dny plné zábavy a oslav. Každý rok se téma karnevalu liší a hlavní dění karnevalu probíhá na náměstí sv. Marka, kde se konají slavnostní přehlídky, soutěže o nejkrásnější masku a různé kulturní akce. Atmosféra karnevalu je naprosto jedinečná, plná barev, hudby a divadelních vystoupení, která vás přenesou zpět do slavné benátské historie.
Často kladené otázky:
Na co si dát pozor v Benátkách?
Jako v každém městě, i tady byste si měli dát pozor na kapsáře. Převážně si dát pozor v místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Zároveň pozor na prodavače růží! V pozdních hodinách prodavači rozdávají své růže lidem, kdy tvrdí, že jsou zdarma, ale ve skutečnosti si po pár minutách za vámi přijdou vyžádat peníze.
Jak je draho v Benátkách?
Ceny v Benátkách jsou na evropském průměru. Když nepočítáme letenky a ubytování, jídlo a jiné výdaje by vás mohly vyjít na 30-60 eur za den na jednu osobu. Záleží, zda si potrpíte jíst v lepších restauracích či vám stačí jen fast food. Raději si však stanovte vyšší budget.
Kolik stojí vodní taxi v Benátkách?
Cena za vodní taxi se pohybuje přibližně kolem 110 – 150 eur (2700 – 3700 Kč) v závislosti na vaší cílové destinaci a počtu osob. Online rezervací předem můžete získat nějaké výhody či případně slevu.
Kam na WC v Benátkách?
Asi nejjednodušší způsob je si někde sednout na kávu a využít toaletu restaurace. Případně můžete využít veřejné toalety na nádraží, poblíž mostu Rialto či na úpatí mostu Accademia.