Našli jste levné letenky do Belgie a přemýšlíte, zda se sem vydat? Za mě určitě ano. Osobně jsem Brusel navštívil na jeden prodloužený víkend a musím říci, že to pro mě byl opravdu silný zážitek. Je to možná díky tomu, že se jednalo o jednu z prvních dovolených nebo možná díky uličce barů, kde jsme popíjeli, ale i tak má město něco do sebe. Co se mi fakt líbilo, tak bylo to, že skoro na každém kroku je nějaká zajímavá stavba, hezká ulička či známá socha. Na druhou stranu mi přišel Brusel tak trochu špinavý. Co tím myslím? Po příletu se nezdálo nic neobvyklého, ale během druhého dne se na ulicích objevilo nespočet pytlů s odpadky, které tam jen tak ležely dva dny a tím kazily dojem města. Jednoduše řečeno, nemají tam popelnice (třeba se už polepšili). I přes tento fakt se mi tam líbilo, tak se pojďme společně podívat na to, co je zde k vidění. 🙂
Doprava z letiště v Bruselu
V Bruselu, či jeho okolí, se nachází dvě hlavní letiště. Z obou letišť se do centra snadno dostanete vlakem, autobusem či taxíkem.
Brussels Airport (BRU) – také známé jako letiště Zaventem, se nachází přibližně 12 kilometrů severovýchodně od centra města. Nejlevnější alternativou dopravy do centra Bruselu je Brussels City Shuttle. Na letišti zastavuje na zastávce Brussels Midi a z letiště odjíždí každých 30 minut. Cesta trvá přibližně 45 minut a jízdenka vás stojí cca 15 EUR.
Brussels South Charleroi Airport (CRL) se nachází asi 46 kilometrů jižně od Bruselu. Toto letiště využívají hlavně nízkonákladové letecké společnosti, jako je Ryanair a Wizz Air. Pakliže tedy najdete levné letenky, tak to bude právě na toto letiště. Z tohoto letiště doporučuji autobus Flibco, kde jízdenka stojí okolo 17 EUR. Autobusy pak jezdí každých 20 minut od 04:40 do 00:40 hodin. Jízdenky doporučuji zakoupit dopředu na oficiálním webu, jelikož naposledy tam bylo dost narváno.
27 míst, co musíš vidět v Bruselu
Atomium
Atomium je ikonická stavba v Bruselu, která byla postavena při příležitosti Světové výstavy Expo 58. Tato futuristická konstrukce, navržená inženýrem André Waterkeynem, představuje zvětšený model krystalové struktury železa, který je zvětšený 165 miliardkrát – no prostě hodně 🙂 Skládá se z devíti velkých ocelových koulí, které jsou vzájemně propojeny chodbami s eskalátory a představují atomy v krychlové kostře železa. V jednotlivých koulích se nacházejí výstavní prostory, restaurace a vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na město. Všechny tyto prostory v Atomiu jsou nasvíceny všemožně blikajícími barvami a za mě určitě stojí za návštěvu.
Katedrála sv. Michala a sv. Guduly
Tento gotických kostel v centru Bruselu je zasvěcen svatému archandělu Michaelovi, patronovi města, a svaté Gudule, belgické světici. Stavba začala ve 13. století a trvala několik století, což vedlo k jedinečné kombinaci architektonických stylů. Interiér kostela také určitě stojí za návštěvu, když už budete poblíž. Můžete se zde pokochat nádhernými vitrážovými okny, která zobrazují scény z biblických příběhů a životy světců. Katedrála je typická pro své dvě věže, ve kterých si můžete vyšlapat schody až nahoru a prozkoumat tak město shora.
Socha Manneken Pis
Manneken Pis, známý také jako „čůrající chlapeček,“ je jedna z památek Bruselu, kterou nesmíte vynechat. Jedná se o velmi populární sošku, kolem které se vždy hromadí davy turistů. Tato malá bronzová soška zobrazuje nahého chlapce, který čůrá do kašny. Jedna z legend praví, že malý chlapec svým odvážným činem zachránil město před požárem a nepřáteli. Manneken Pis je také známý svým bohatým šatníkem – často bývá oblečen do různých kostýmů při příležitosti národních svátků, kulturních událostí a mezinárodních návštěv. Soška je ve skutečnosti opravdu malinká a sotva povšimnutelná. Hned naproti fontáně s chlapečkem je obchůdek s výbornými vaflemi na špejli ve tvaru pohlavního přirození.
Socha Zinneke Pis
Zinneke Pis znázorňuje psa, který močí na pouliční sloupek. Je umístěná na rohu ulic Rue des Chartreux a Rue du Vieux Marché aux Grains. Zinneke Pis je spíše takouvým malým ozvláštněním obyčejné ulice Bruselu. Název „Zinneke“ odkazuje na místní bruselský slangový výraz pro pouličního psa nebo křížence. Já navštívil sochu až večer během večerní procházky po městě. Nesetkal jsem se tak aspoň s žádnými turisty, kteří by bránili nasvícení této sošky.
Jaenneke Pis
Jeanneke Pis je ženským protějškem sochy Manneken Pis. Tato socha zobrazuje malou holčičku v podřepu močící do kašny. Jeanneke Pis se nachází v úzké uličce Impasse de la Fidélité v centru Bruselu, nedaleko známé restaurace Delirium Café. Přes den se to kolem sochy hemží nadšenými turisty s fotoaparáty, ale přes noc tato ulička oplývá bohatým nočním životem – opět doporučuji toto místo navštívit, sám jsem zde popíjel. Každý bar nalévá něco jiného, čili máte možnost ochutnat od ginu po absinth. Toto místo možná doporučuji navštívit i za dne, jelikož v noci se před soškou objeví mříže, aby nebyla poničena.
Náměstí Grand Place
Grand Place, nebo také Grote Markt, je hlavní náměstí v Bruselu a jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Patří také na seznam světového dědictví UNESCO. Toto historické náměstí představuje úchvatnou směsici architektonických stylů od gotiky přes baroko až po klasicismus. Grand Place je srdcem kulturního a společenského života Bruselu a místem konání mnoha významných událostí, včetně květinového koberce (Tapis de Fleurs), který každé dva roky pokrývá celé náměstí nádhernými vzory z čerstvých květin. Naživo není náměstí až tak příliš velké, ale je super výchozím bodem, když si chcete projít další části Bruselu.
Park Padesátiletí
Parc du Cinquantenaire, neboli Park Padesátiletí, je jeden z nejznámějších bruselských parků. Rozkládá se na více než 30 hektarech a je známý svým majestátním triumfálním obloukem, který je zdoben třemi arkádami. Parc du Cinquantenaire je místem, kde se střetává styl francouzských zahrad s významnými památkami a sochami. Nedaleko se nachází Královské muzeum ozbrojených sil a vojenské historie, Autoworld a Muzeum umění a historie. Já si v parku na chvíli poseděl, abych si odpočinul od rušných ulic Bruselu.
Královská muzea
Královská muzea výtvarného umění Belgie (Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique) jsou prestižní komplex muzeí v Bruselu, který uchovává jednu z nejvýznamnějších sbírek výtvarného umění v Evropě. Tento komplex zahrnuje několik muzeí, mezi nimiž jsou Muzeum starého umění (Musée d’Art Ancien), Muzeum moderního umění (Musée d’Art Moderne), Magrittovo muzeum, a Muzeum Fin-de-Siècle, která společně představují více než šest století umělecké tvorby. Sbírka obsahuje díla významných mistrů, jako jsou Pieter Bruegel starší, Peter Paul Rubens, Jacques-Louis David, a René Magritte. Pokud jste milovníci tohoto výtvarného umění, budete nadšení.
Autoworld
Autoworld je muzeum automobilů, které se nachází v historické budově v Parc du Cinquantenaire. Otevřeno bylo v roce 1986 a nabízí jedinečný pohled na historii automobilismu. Uvidíte zde více než 250 druhů vozidel z naší historie, až po moderní dobu. Vystaveny jsou zde například vozy slavných značek jako Rolls-Royce, Ferrari, Bugatti, Ford, Citroën, či Porsche. Samotná budova muzea má zajímavý zaoblený tvar.
Královský belgický institut přírodních věd
Přírodovědné muzeum v Bruselu, oficiálně známé jako Institut royal des Sciences naturelles de Belgique, je jedno z největších a nejvýznamnějších muzeí svého druhu v Evropě. Výstava obsahuje rozsáhlou sbírkou dinosaurů, včetně jedné z největších a nejlépe zachovaných kolekcí kosterních pozůstatků iguanodonů na světě. Pokud jste fandou geologie, paleontologie či evoluce, právě zde uspokojíte své nadšení.
Muzeum hudebních nástrojů
Musée des Instruments de Musique (zkráceně MIM) je jedním z nejvýznamnějších muzeí svého druhu na světě. Nachází se v historické budově zvané „Old England,“ bývalém obchodním domě v secesním stylu z konce 19. století. Samotný vnější vzhled budovy vás už zaujme z dálky. Tolik hudebních nástrojů pohromadě (více než 8 000), jste ještě určitě neviděli. Hudební nástroje pochází z různých období a kultur, od středověku až po současnost. Návštěvu muzea mi velmi spřijemnil interaktivní zážitek díky moderním audioprůvodcům, které mi umožnily slyšet zvuk každého nástroje. Na střeše budovy je velmi pěkná vyhlídková terasa s kavárnou, čili značka ideál pro krátký odpočinek.
Hora umění
Mont des Arts (Kunstberg) je kulturní čtvrť v srdci Bruselu. Tato oblast byla vytvořena na začátku 20. století, kdy byla celá čtvrť přestavěna s cílem vytvořit prostor pro umění a kulturu. Hora umění se nachází mezi královským palácem a historickým centrem města, což z ní činí strategický bod pro objevování kulturního bohatství Bruselu. Na Mont des Arts najdete několik klíčových institucí, včetně Královského muzea výtvarného umění Belgie, Muzea hudebních nástrojů, Muzea Magritte, a Belgického centra komiksu. Hora umění je místo, kde to žije. Pokaždé, když jsem tudy procházel, zde vystupovali různí umělci a předváděli své umění. Hudba a umělci tu tak vytvářejí příjemnou atmosféru mezi rozkvetlými zahradami a výhledem na město.
Parlamentárium
Parlamentarium je moderní návštěvnické centrum Evropského parlamentu, nacházející se v bruselské čtvrti Leopold. Nabízí jedinečný pohled na fungování Evropského parlamentu a na to, jak Evropská unie ovlivňuje životy občanů členských států. Pokud vás toto téma baví, jistě vás budou zajímat různé multimediální expozice, které poskytují informace o historii Evropské unie, legislativním procesu a roli jednotlivých institucí EU. Fascinující je zde simulace zasedání parlamentu a možnost sledovat projevy poslanců. Vstup je zdarma a centrum je přístupné ve všech 24 úředních jazycích EU, což zajišťuje, že i my cizinci si to užijeme.
Park Mini-Europe
Návštěva dalších evropských zemí a jejich památek v Bruselu? Mini Europe je takový menší parčík s tématikou nejznámějších evropských památek v malém měřítku. Nachází se v areálu Bruparku nedaleko slavného Atomia a byl otevřen v roce 1989. V parku jsou vystaveny miniatury nejvýznamnějších evropských památek, jako je například Eiffelova věž, Big Ben, benátský Dóžecí palác, berlínská Braniborská brána nebo řecký Parthenón *vše v měřítku 1:25. V Mini Europe najdete více než 350 modelů z 80 měst, které jsou dokonale zpracovány do nejmenších detailů. Mimo to park navíc nabízí interaktivní prvky, jako jsou pohybující se vlaky, zvukové efekty nebo simulace sopečné erupce Vesuvu.
Galerie Royales Saint-Hubert
Galeries Royales Saint-Hubert je nádherná krytá pasáž v centru města, která patří k nejstarším a nejkrásnějším nákupním arkádám na světě. Byla navržena ve velkolepém neorenesančním stylu a je rozdělena do tří částí: Galerie de la Reine (Královnina galerie), Galerie du Roi (Králova galerie) a Galerie des Princes (Galerie princů). Tato elegantní nákupní zóna se pyšní vysokými skleněnými stropy, které zaplavují interiér přirozeným světlem, a je lemována luxusními obchody – naleznete zde klenotnictví, kavárny, knihkupectví a čokoládovny. Galerie je také kulturním centrem, kde se nachází divadla a umělecké galerie. Postupem času byla tato galerie vyhlášena za historickou památkou. Osobně doporučuji se sem alespoň na chvíli podívat a když už, tak to vyzkoušejte večer, jelikož jsou jednotlivé obchody krásně nasvícené.
Leopold park
Leopold Park je krásný městský park nedaleko budov Evropského parlamentu. Park má bohatou historii, která sahá až do poloviny 19. století, kdy byl otevřen jako zoologická zahrada. Dnes slouží jako klidná oáza uprostřed rušného městského prostředí, která je snadno dostupná metrem. Leopold Park se rozkládá na více než 10 hektarech a je známý svými malebnými jezírky, romantickými stezkami, vzrostlými stromy a rozmanitou flórou. V parku se nachází také několik historických budov, včetně bývalého Pasteurova institutu a Solvayovy knihovny, která se dnes využívá jako konferenční centrum. Park je každý den otevřen od 6 do 22 hodin.
Bruselská radnice
Bruselská radnice je jednou z nejvýznamnějších historických budov v Bruselu a najdete ji na velkolepém náměstí Grand Place. Tato radnice je považována za mistrovské dílo gotické architektury a vyznačuje se svým nádherným průčelím, které je zdobeno sochami a ornamenty, a pak také svojí 96 metrů vysokou věží. Interiér radnice je stejně impozantní jako její exteriér. Můžete se zde pokochat zdobenými sály, malbami a dřevěnými řezbami. V současné době radnice stále slouží jako sídlo městské správy, ale její historické prostory jsou přístupné v rámci prohlídek. Na krásně osvětleném Grand Place je dominantní budovou mezi ostatními.
Bazilika Sacré-Cœur
Bazilika Sacré-Cœur, známá také jako Národní bazilika Nejsvětějšího Srdce, je monumentální katolický kostel nacházející se v parku Elisabeth ve čtvrti Koekelberg. Tato bazilika je šestou největší na světě a byla inspirována pařížskou bazilikou Sacré-Cœur. Bazilika je známá svou impozantní kupolí, která se tyčí do výšky 89 metrů a nabízí panoramatický výhled na celé město. Interiér baziliky je zdobený moderními nástěnnými malbami a sochami. Tato impozantní stavba se krásně vyjímá na fotkách.
Berlaymont
Berlaymont je ikonická administrativní budova, která slouží jako sídlo Evropské komise. Nachází se v evropské čtvrti, poblíž dalších významných budov EU. Její konstrukce je charakteristická čtyřkřídlým tvarem připomínajícím čtyřlístek. Budova má 14 pater a její střední část je charakteristická skleněnou fasádou.
Brussels Park
Brussels park, známý také jako Královský park, je nejstarší veřejný park města a jedno z nejoblíbenějších míst pro odpočinek a rekreaci v belgickém hlavním městě. Nachází se v samotném srdci Bruselu, mezi Královským palácem a belgickým Federálním parlamentem, a rozkládá se na ploše přibližně 13 hektarů. Park byl navržen v klasicistním stylu v 18. století a jeho symetrické aleje a pečlivě upravené zahrady jsou lemovány fontánami, sochami a historickými památníky. Díky své centrální poloze a zeleným plochám nabízí Brussels park klidné útočiště od ruchu města. No, povím vám, není nic lepšího než si tu koupit v místní kavárničce dobré točené pivo a vychutnávat si ho na lehátku pod zelenými stromy parku. Je zde příjemná atmosféra a celé místo je uzpůsobeno hlavně k odpočinku a klidu.
Muzeum Choco-Story Brussels
Jestli jste stejně jako já milovníkem čokolády, musíte zajít do Choco-Story Brussels! Je to super interaktivní muzeum, kde se můžete dozvědět úplně všechno o čokoládě – od toho, jak ji dělali staří Mayové a Aztékové, až po současné belgické mistry. Mají tam úžasné ukázky, kde vám přímo před očima ukážou, jak se vyrábí různé čokoládové dobroty a pralinky. Jen vás upozorním, nechoďte sem s plným břichem, protože tady můžete všechno také ochutnat. Toto místo najdete kousek od Grand Place, muzeum se nachází v krásné historické budově De Valck ze 17. století.
Palais du Coudenberg
Palais du Coudenberg je fascinující archeologické naleziště, které skrývá zbytky starého královského paláce z 16. století. Tento historický komplex, který byl kdysi jedním z nejvýznamnějších paláců v Evropě, byl zničen během požáru v roce 1731. Dnes si můžete prohlédnout podzemní části paláce, včetně zbytků jeho impozantních chodeb, místností a základen. Místo není příliš dlouho otevřeno veřejnosti, tak rozhodně doporučuji toto místo vyhledat a navštívit něco, co mnoho lidí ještě nevidělo.
Belgické muzeum komiksu
Belgian Comic Strip Center je skvělým místem pro každého, kdo má rád komiksy a belgickou kulturu. Nachází se v elegantní secesní budově v centru města, kterou navrhl architekt Victor Horta. Muzeum je věnované bohaté tradici belgického komiksu, který zahrnuje ikonické postavy jako Tintin, Smurfs a Lucky Luke. Vystavují se zde originální kresby, příběhy a artefakty od největších komiksových umělců, včetně Hergého, Peyo a Morrise. Kromě stálých expozic má muzeum také interaktivní prvky, které vám umožní ponořit se do světa komiksu a dozvědět se, jak se tyto úžasné příběhy vytvářejí. Je to takové místo, které vás vrátí do vašeho dětství.
Muzeum Train World
Pokud jste fanoušci vlaků nebo jen rádi objevujete zajímavá muzea, určitě navštivte Train World. Je to moderní muzeum věnované historii železnice, které vás vezme na fascinující cestu od prvních parních lokomotiv, až po současné vysokorychlostní vlaky. V muzeu najdete úchvatné modely vlaků, reálné lokomotivy a historické vozy, které si můžete prohlédnout opravdu hodně zblízka. V tomto muzeu si dokonce okusíte, díky interaktivním výstavám a simulacím, jaké to je být strojvedoucím nebo jak funguje železniční síť.
Justiční palác
Justiční palác je ohromující budova, která je nejen symbolem belgického práva, ale také impozantním architektonickým skvostem. A to vám v tomhle opravdu nekecám. Je to jedna z největších soudních budov na světě a vyniká svou neoklasicistní architekturou. Jeho monumentální fasáda a obrovská kupole, která se tyčí do výšky 102 metrů, z něj činí výrazný orientační bod v bruselském městském panoramatu. Uvnitř najdete rozsáhlé sály, elegantní interiéry a historické prvky, které odrážejí právní a kulturní význam této budovy.
Královský palác
Královský palác, také známý jako Palais Royal, je oficiálním sídlem belgického krále a jeho rodiny. Nachází se v centru města, přímo naproti Brussels park a je jedním z hlavních symbolů belgické monarchie. Palác, který byl původně postaven v 18. století a později renovován, se vyznačuje elegantními neoklasicistními fasádami a bohatě zdobenými interiéry. I když královská rodina v paláci nežije, slouží jako oficiální rezidence pro státní návštěvy a ceremoniální události. Během letních měsíců můžete dovnitř paláce nakouknout, což umožní prozkoumat jeho nádherné sály, galerie a královské apartmány.
Brána Porte de Hal
Porte de Hal, neboli Hallepoort, je historická městská brána, která byla kdysi součástí středověkých městských hradeb Bruselu. Postavena byla v 14. století jako obranná pevnost a sloužila jako hlavní vstup do města ze západu. Tato gotická brána je jedním z posledních zachovaných fragmentů starých městských hradeb a dnes je známá svou impozantní architekturou s masivními věžemi a obrannými prvky. V současnosti je Porte de Hal domovem městského muzea, kde si můžete prohlédnout různé historické exponáty týkající se středověké architektury, městské historie a obranných struktur. Nenechte se ale zmást, na fotkách vypadá mnohem větší, než je v realitě.
Co musíte ochutnat v Bruselu
I když se to na první pohled nezdá zřejmé, právě Belgie je původem mnoha dobrot, které často jíme. Asi nejznámější pokrmem v Bruselu jsou vafle. Na každém rohu města najdete podnik prodávající vafle různého tvaru a na milion způsobů. Osobně bych rád doporučil dva podniky, kde zažijete skutečně kulinářský vaflový zážitek. Waffle Factory je obchůdek nedaleko Grand Place. Jejich vafle jsou vyhlášené po Bruselu a z vlastní zkušenosti můžu říct, že se jim ani nedívím. Pochutnal jsem si. Dále dělají tvarově zajímavé vafle i přímo naproti soše Manneken Pis. Zde si můžete vybrat tvar vafle i polevu na ní, kde tvary na způsob genitálií mě velice pobavily 🙂
Na žádném festivalu nesmí chybět belgické hranolky. Od ostatních hranolek se liší svou specifickou přípravou a chutí. Naprostou legendou v přípravě hranolek je podnik Maison Antoine, který se nachází na Place Jourdan v evropské čtvrti a je považován za podnik s nejlepšími friteries v Bruselu. Často tu byly dlouhé fronty, čili si chvíli počkáte, avšak nenechte se odradit, určitě vám budou velice chutnat.
Poslední dobrotou, kterou bych rád v Bruselu vyzdvihl je belgická čokoláda. Po městě je opravdu mnoho obchůdků s čokoládou, takže máte z čeho vybírat.
PS: Za případnou zpětnou vazbu dole v komentářích budu velice rád. Určitě mi to dodá motivaci pro vás psát další a další články. Ještě jednou děkuji a nyní vám přeji šťastnou cestu!
Často kladené otázky
Na co si dát pozor v Belgii?
Brusel a celkově Belgie je poměrně bezpečnou zemí. Platí zde pravidlo jako asi ve většině zemích – dejte si pozor na svoje věci. Šikovní kapsáři se pohybují i po Belgii.
Jak se pohybovat po Bruselu?
Po Bruselu se můžete pohybovat buď vlakem, autobusem, vodním autobusem nebo tramvají. V Bruselu také jezdí čtyřlinkové metro. Většina významných památek se nachází přímo v centru města, takže nebudete mít problém se k nim dostat pěšky, případně si můžete vypůjčit kolo.
Kolik dní na Brusel?
Brusel má poměrně dost významných památek. které se nachází dost u sebe. Při rychlé návštěvě zvládnete město projít během dvou dnů. Já však doporučuji spíše 2-4 dny pro větší vychutnání si bruselské atmosféry.
Jak se dostat z letiště v Bruselu?
Nejrychlejší a nejpříjemnější možností, jak se dostat z letiště, je vlak. Přímo z letiště Zaventem jezdí vlak do stanic Brussel-Noord, Brussel-Centraal a Brussel-Zuid. Spoje jezdí asi každých 10 minut a cesta trvá cca 20 minut. Levněji se do centra dostanete autobusovou dopravou, o které jsem hovořil v úvodu tohoto článku.