No, co k Sardinii říct. Možná asi to, že to byla jedna z nejlepších dovolených, kde jsem byl. Myslím v ohledu na prostředí – jsou zde krásné pláže, hory a údolí. Je to za mě fakt TOP destinace v Itálii. Jinak na Sardinii jsem byl začátkem října, kde bylo tak akorát teplo – dalo se koupat od cca 11:00 – 15:00 a zároveň nebylo až tak velké teplo, aby člověk nemohl vytáhnout čumák z vody. V neposlední řadě si určitě doporučuji pronajmout auto, jelikož cestování a poznávání míst pro vás bude mnohem pohodlnější. Na ostrově se sice nachází hromadná doprava, ale přijde mi to zbytečná škoda času a starostí navíc.
Pláže, které musíte navštívit
Cala Mariolu
Cala Mariolu je jednou z nejkrásnějších pláží na Sardinii. Je známá hlavně svým tyrkysově modrým mořem, bílými oblázky a dramatickými skalními útesy, které ji obklopují. Přístupná je pouze lodí nebo pěšky po náročnější turistické stezce, což zajišťuje klidnější atmosféru i v hlavní sezóně – sám musím uznat, že když jsem na Sardinii byl, tak podobné pláže nebyly až tak plné turistů. Cala Mariolu je ideálním místem pro šnorchlování, potápění i relaxaci daleko od civilizace.

Cala Luna
Cala Luna je naprosto krásná pláž na východním pobřeží Sardinie, asi 10 km jižně od městečka Cala Gonone. Je charakteristická jemným zlatavým pískem, azurově modrou vodou a velkými jeskynními výklenky ve skalách, které poskytují přirozený stín. Díky těmto skalám je pláž velmi známá. Pláž je oblíbená mezi milovníky přírody, turisty i horolezci, a je dostupná lodí nebo pěšky přes náročnější, ale krásnou stezku. Osobně jsem na tuto pláž jel lodí a mohu vřele doporučit. Jen doporučím vyrazit brzy, jelikož než člověk projde všechny skáli a okolí, tak to zabere nějaký ten čas. 🙂

Cala Gonone
Pláž Cala Gonone se nachází přímo u stejnojmenného městečka a nabízí snadný přístup k moři bez nutnosti výletu lodí. Je tvořena směsí písku a oblázků, s čistou a klidnou vodou vhodnou ke koupání či šnorchlování. Za mě celkem hezká pláž a když přihlédnu k faktu, že je hned poblíž města, tak značka ideál. Osobně jsem v Cala Gonone strávil jednu noc při putování na Sardinii.

Cala Goloritzé
Cala Goloritzé je ikonická pláž na jihu zálivu Orosei, často považovaná za jednu z nejkrásnějších na celé Sardinii. Je proslulá svou tyrkysovou vodou, bílými oblázky a impozantním vápencovým útvarem Punta Caroddi, který ční nad pláží. Přístupná je pouze pěšky po přibližně hodinové túře z náhorní plošiny Su Golgo nebo lodí (s omezeným přístupem). Na tuto pláž jsem si udělal výšlap, kde cesta pěšky trvala okolo hodiny a čtvrt – šli jsme celkem svižným tempem. Pokud tedy nemáte alespoň průměrnou fyzičku, tak bych se sem raději vydal lodí. Zde by bylo ještě dobré dodat, že jde o přírodní památku, která je zpoplatněná. Už přesně nevím, kolik stál vstup, ale nebrali karty, tak si s sebou vezměte nějaká eura. No a pokud bych ji měl nějak sám posoudit, tak více se mi asi líbilo na výše zmíněné Cala Luna.

Costa Smeralda
Costa Smeralda je proslulé pobřeží (10 km dlouhé), které je známé svými luxusními letovisky, elegantními vilami a nádhernými plážemi s bílým pískem a smaragdově zelenou vodou. Pláže jsou dobře udržované, často obklopené žulovými skalami a středomořskou vegetací. Costa Smeralda je synonymem pro stylovou dovolenou v krásném prostředí.

Cala Brandinchi
Cala Brandinchi je pláž, která si díky svému bílému písku a tyrkysově průzračné vodě (na fotce to tak nevypadá, ale věřte mi) vysloužila přezdívku „Malá Tahiti“ – zde se určitě doporučuji zajet podívat, je to tam krásné a voda teplá i v září / říjnu. Je tam pozvolný vstup do moře a mělké pobřeží, čili ideální místo pro rodiny s dětmi i nenáročné plavce. Okolní borovice a přírodní prostředí dodávají pláži exotický nádech, který je na Sardinii výjimečný. Na závěr, co je dobré zmínit, tak v hlavní sezóně je přístup regulován, aby se zachoval její klid a čistota, tak doporučuji raději vyjet dřív než později.

Další pláže
Na Sardinii je fakt hromada krásných pláží a tento článek by byl asi nekonečný, kdybych je měl vyjmenovat všechny. Ono v podstatě stačí vyjít kamkoliv a na nějakou pláž narazíte. Výše zmíněné jsou však asi ty nejhezčí, které stojí za to navštívit. Seznam dalších pláží uvedu v další článku, který plánuji.
Města, hory, údolí a jeskyně
Bosa – pastelově zbarvené domy
Bosa je město na západním pobřeží Sardinie a je známé pro své pastelově zbarvené domy, které na obrázcích vypadají fakt skvěle. No, ale realita je trochu jinde. Tímto městem jsem projížděl, kde pohled na ty barevné domky musel být pořízený asi z dronu, jelikož nic takového jsem pořádně neviděl. Je fakt, že na město jsem neměl až tolik času, čili to byl takový rychlý průzkum, ale i tak jsme nenašli před městem žádný spot, kde by byl fakt dobrý výhled. Každopádně, město jsme si prošli, úzké uličky, které byly obklopeny baráky byly fajn + bylo hezké popředí města, kde protéká řeka, ale je to za mě fakt akorát tak místo na oběd při průjezdu Sardinií.

Alghero
Alghero je kouzelné město, které se pyšní krásnými plážemi a historickým centrem plným středověkých uliček. Město je známé svým katalánským dědictvím, což se odráží ve specifickém dialektu, který místní stále používají. K vidění jsou zde hlavně impozantní městské hradby, katedrála svatého Marie a romantické promenády podél moře. Osobně jsem se zde nepotápěl, ale co jsem našel na netu, tak je to celkem dobré místo právě skrze čisté moře a hojný podmořský život.

Olbia
Olbia je živé přístavní město, které slouží jako důležitá vstupní brána do severovýchodní Sardinie a blízké oblasti Costa Smeralda – pokud sem pojedete, vemte to rovnou přes Olbiu jako já, teda pokud v Olbii rovnou nepřistáváte letadlem. 🙂 Jinak město nabízí kombinaci moderní infrastruktury a historických památek, jako je románská bazilika San Simplicio nebo archeologický areál Nuraghe Riu Mulinu.

Sassari – druhé největší město
Sassari je druhé největší město Sardinie a kulturní centrum severní části ostrova, známé svou univerzitou a bohatou historií. V centru města najdete elegantní paláce, úzké uličky a významné památky, jako je katedrála sv. Mikuláše nebo archeologické muzeum Sanna. Město si dodnes zachovalo autentickou atmosféru a obecně je zde spíše méně turistů. Sassari je také dějištěm tradičních slavností, jako je slavný průvod „Candelieri“, který každoročně přitahuje davy návštěvníků.

Cagliari – hlavní město Sardinie
Cagliari, hlavní město Sardinie, má bohatou historii – z mého osobního pohledu určitě stojí za návštěvu. Historické centrum Castello se rozkládá na kopci a nabízí úzké uličky, středověké hradby a výhledy na moře. Mezi hlavní památky patří katedrála Santa Maria, římský amfiteátr a Bastione di Saint Remy s panoramatickou terasou. Nedaleko centra se nachází 8 km dlouhá městská pláž Poetto, ideální pro koupání a procházky. Milovníci přírody ocení přírodní park Molentargius-Saline, kde lze pozorovat plameňáky – není nad to se zde na chvíli posadit a ve stínu si odpočinout během teplého dne.

Tempio Pausania
Tempio Pausania je známé svou jedinečnou architekturou z šedé žuly a autentickou atmosférou. U mě osobně bylo toto město první zastávkou, jelikož to bylo přímo po cestě z letiště a mohu doporučit na rychlé projití. Není toho tam moc, ale to celkově ve městech po celé Sardinii. Jinak dominantou historického centra je katedrála sv. Petra a náměstí Piazza Faber s instalací od Renza Piana. V okolí lze navštívit nuraghe Majori – významnou památku z doby bronzové, a přírodní park Monte Limbara.

Castelsardo – středověké město s hradem
Castelsardo je malinké středověké město, které se pyšní zachovalým historickým centrem a bohatou kulturní tradicí. Dominantou města je hrad Doria z 12. století, jenž dnes hostí Muzeum středomořského košíkářství, připomínající místní řemeslnou zručnost. K dalším pamětihodnostem patří například katedrála sv. Antonína s kryptou, kde jsou vystavena díla. Nedaleko města se nachází přírodní útvar Roccia dell’Elefante, což je skalní útvar připomínající slona – sem proudí celkem dost turistů. Pobřeží pak nabízí krásné pláže, jako je Lu Bagnu, ideální pro odpočinek a koupání. Já osobně jsem toto městečko nenavštívil, tak mi pak můžete dát do komentářů vědět, jak se vám zde líbilo. 🙂

Arzachena
Arzachena je klidné město, které nabízí bohaté archeologické dědictví. V okolí města se nachází významné památky, jako je například komplex Nuraghe La Prisgiona s více než 90 kamennými stavbami a nedaleký hrob obrů – Coddu Vecchiu. Jinak typickým znakem města je skalní útvar “Fungo”, připomínající hřib, který je symbolem Arzacheny. Zde jsem taktéž, bohužel, nebyl, tak mi dejte vědět, zda to stojí za návštěvu – plánuji se na Sardinii vrátit.

Roccia dell’Elefante
Roccia dell’Elefante je fascinující přírodní útvar, který svým tvarem připomíná slona – je fakt husté to vidět na vlastní oči. Tento žulový balvan, vysoký přibližně 4 metry, je nejen geologickou zajímavostí, ale i historickým místem, protože v jeho blízkosti se nacházejí prehistorické hrobky.

Monte Ortobene – hora pro pěší túru
Monte Ortobene je výrazný žulový masiv tyčící se do výšky 955 metrů nad městem Nuoro. Je oblíbeným cílem místních i turistů díky hustým lesům a panoramatickým výhledům na Sardinii. Na vrcholu hory, pokud se vám ji podaří zdolat, najdete 7 metrů vysokou bronzovou sochu Krista. Zde naleznete na mapě Monte Ortobene.
Valle di Lanaittu – údolí pro turistiku
Valle di Lanaittu je hezké údolí v srdci sardinského pohoří Supramonte. Toto údolí je známé svými krasovými útvary, jako jsou jeskyně Sa Oche a Su Bentu, které tvoří jeden z největších hydrogeologických systémů na ostrově. V oblasti se nachází také významné archeologické naleziště – Sa Sedda ’e Sos Carros. Pro milovníky turistiky nabízí údolí přístup k hoře Monte Tiscali, kde se nachází tajemná nuragická osada ukrytá v krasové dolině.
Roccia dell’Orso – 120 metrů vysoká “skála”
Roccia dell’Orso (Medvědí skála) je ikonický přírodní monument – jedná se o impozantní žulovou formaci, která je vysoká přes 120 metrů. Z mého pohledu, pokud se vám chce na túru, tak doporučuji navštívit. Jen ještě upozorním, že místo je přístupné za poplatek a nabízí možnost prohlídky s průvodcem. Zde si nejsem jistý, zda berou karty, tak opět raději hotovost s sebou.

Grotte del Bue Marino
Grotte del Bue Marino je rozsáhlý jeskynní systém poblíž města Cala Gonone. Jeskyně je přístupná lodí a nabízí prohlídku jižní větve, kde se můžete podívat na krápníkové útvary a podzemní jezera. V minulosti byla jeskyně využívána k rituálním účelům, o čemž svědčí prehistorické rytiny na stěnách – taktéž doporučuji navštívit, pokud se chystáte na Cala Gonone.

Grotta di Ispinigoli
Grotta di Ispinigoli je jednou z nejpůsobivějších jeskyní ostrova – mně se zde velmi líbilo! Je zde k vidění například 38 metrů vysoký stalagmit, který je považován za nejvyšší v Evropě a jeden z nejvyšších na světě.

Lago di Liscia
Lago di Liscia je umělé jezero obklopené zvlněnou krajinou a lesy, čili opět skvělá příležitost pro pěší výlet. Já osobně zde však nebyl, jelikož mi to přišlo jako škoda času – zábavnější je objevovat krásné pláže či, pokud už chcete na túru, tak raději na tu Cala Goloritzé. Pokud se sem však vydáte, dejte mi pak vědět do komentáře, jaké to bylo, zda tam mám také zavítat.

Často kladené otázky
Kdy je nejlepší jet na Sardinii?
Na Sardinii začíná sezóna v květnu (moře je ještě studené) a končí koncem září. Já osobně byl na Sardinii na přelomu září a října, kde se dalo koupat od cca 11:00 – 15:00. Doba mi však přišla ideální, nebylo ani moc zima (dalo se chodit na výlety) a zároveň se dalo ještě v pohodě koupat + jako bonus tam nebylo moc turistů.
Jak je draho na Sardinii?
Ano i ne, respektive ceny mi nepřišly nějak extra přemrštěné oproti jiným destinacím, které jsem navštívil. Zde člověk dost ušetří, jelikož se válí skoro jen na pláži či je někde na výšlapu. Doporučuji si však pronajmout auto.
Kde se nachází Růžová pláž?
Růžová pláž se nachází na ostrově Komodo. Předem si však ověřte, zda je přístupná veřejnosti, protože když jsem tam byl já, tak byla uzavřená.
Co se nesmí vyvážet ze Sardinie?
Jak už to asi znáte, taková ta klasika – mušle, písek či kameny z pláží a moře se nesmí vyvážet (to skoro všude po světě). Dejte si na to raději pozor, hrozí celkem vysoké pokuty.